Kız İsteme Hazırlıkları Nelerdir?

Yeni evlenecek olan çiftlerin sorduğu ve merak ettiği en önemli konu kız isteme hazırlıkları nelerdir? Olmaktadır. Kız istemeye genelde çiftler evlenmeye karar verdiklerinde ve evlenme teklifi yapıldıktan sonra olur. Kız İsteme öncesinde birtakım hazırlıklar gerekir. Öncelikle kız istemeye gelmeden önce damat tarafı kız tarafının evini göz önünde bulundurarak o şekilde kaç kişi istemeye gidileceğini kararlaştırılması gerekir. Kız İstemede daha sıcak bir ortam sağlamak amacı ile genelde kalabalık gidilir.

Damat ve ailesi kızın evine gelir. Damat öncelikle elinde kız isteme çiçeği ve çikolatası getirmesi gerekir. Kız isteme için eve gelindikten sonra bütün aile oturur sohbet eder daha sonrasında kız damat kahvesi yapar. Aynı şekilde kahveler aile büyüklerine de verilir. Kahve ikramı yapıldıktan sonra da aile büyükleri arasında kız isteme konuşması yapılır. Çiftin evliliklerine büyükler tarafından da onay verildikten sonra büyüklerin eli öpülür. Daha sonrasında yüzükler takılır. Takı takacak aile büyükleri de merasim katılabilir.

Kız İstemeye Giderken Neler Götürülür?

Damat tarafı kız evine giderken çiçek, tepsi çikolata ve gondol götürür. Damat geline söz yüzüğü yanında ailesi tarafından da söz takısı getirilebilir.

Kız İsteme Çiçeği

Kız isteme çiçeği denilince akla ilk başta kırmızı güller gelir. Fakat bazı gelin adayları farklı çiçek seviyorsa damada bu konuda iyi bir jest yaparak gelinin en sevdiği çiçeği hazırlatabilir. Kız isteme çiçeği için herhangi bir kural konulmaz. Tamamen gelin ve damarın zevkine göre isteme çiçeği seçilebilir. Son zamanlarda isteme çiçeği olarak vazo ve saksı sunumları da bulunmaktadır.

Kız İsteme Gondolu

Kız isteme adetlerinden olan gondol çikolata sunumuna önem vermelidir. İllaki gondol değil aynı zamanda gümüş tepside tercih edilebilir. Günümüzde gondol seçenekleri çok fazla arttığı için zevkinize göre en uygun gondolu rahatlıkla seçebilirsiniz.

Kız İstemede Neler İkram Edilebilir?

Kız istemede ikramlıklar her zaman aynı olmaz. Çünkü her insanın yöresi farklıdır. Fakat en temel ikramlıklar çay ve Türk kahvesidir. Yiyecek olarak da ikramlık olarak daha çok atıştırmalık şeyler verilebilir. Bu kız isteme işi sırasında yemeğe vakit ayıramayan ev sahibi dışarıdan da yemek sipariş edebilir. Bu tamamen kişinin isteğine göre şekillenebilir.

Kız İstemede Neler Giyilebilir?

Kız istemede gelin adayları daha çok kendilerini rahat hissedebilecekleri bir kıyafet seçmelidir. Rahatlıklarının yanı sıra kıyafetin şık ve özenli olmasına da dikkat edilmesi gerekir. Erkekler ise takım elbise giyerek kız istemeye gelebilir.

Lütfen bekleyin…