Nişanda Geline Ne Takılır ? Nişanı Hangi Taraf Yapar ?

Nişanda Geline Ne Takılır?

Evlilik süreci detaylar, gelenekler, ailelerin istekleri derken bazen yorucu bir hal alabilmektedir, sizlerle nişanda geline ne takılır sorusuna yanıt vermeye çalışacağız. Nişanda geline damat tarafının takı seti ya da 2 3 tane bilezik takmaları gerekmektedir. Bunlar yöreden yöreye göre değişkenlik gösterebilmektedir. Bazı nişan törenlerinde gelin adayına sadece nişan yüzüğü ile beraber 1 tane bilezik ya da künye takılmaktadır. Güneydoğuda ise sözlerde, nişanlarda veya düğünlerde geline kilosu kadar altın bile takılabiliyor. Genelleme yapmak gerekirse nişanda geline birkaç adet bilezik ya da takı seti takılmaktadır. Nişanda geline ne takılır sorusunun cevabını bizce çiftler kendi aralarında , ekonomik durumlarına göre kendilerini zora sokmayacak şekilde karar vermelidir.

Nişanda Damada Ne Takılır?

Nişan törenlerinde damada, kız tarafı da bir takı takmaktadır. Damada takılacak olan takı genelde saat olmaktadır. Ama siz damadın tercihine göre farklı bir takı da seçebilirsiniz. Takı olarak seveceği bir künye ya da kolye de tercih edebilirsiniz.

Nişanda Davetliler Ne Takar?

Nişan törenine katılacak olan davetlilerin takı takması beklenmemektedir. Bir nişana davetliyseniz eğer ne takı takmam gerekiyor diye endişe etmenize gerek yoktur. Adetlerimize göre nişan törenlerinde sadece gelinin ve damadın aileleri takı takmaktadır. Tabi ki bu durum da yörelere göre değişkenlik göstermektedir. Bazı yörelerde nişan töreninde geline damadın yakın akrabaları dedesi, dayısı ve teyzesi takı taka bilmektedir. Takılacak olan takılar bilezik gibi abartılı takılar değildir, mesela bir küçük altın takıla bilmektedir.

Anadolu’da nişan törenleri düğün törenleri kadar önemli sayılmamaktadır. Düğün törenine davet edilecek olan akrabalar ve tanıdıklar nişan törenine de davet edilmelidir. Bu nişan törenlerinde kişiler yakınlık durumlarına göre altın veya para takmaktadırlar. Nişan törenini kız tarafı yaptığı ve davetli kişilerin çoğunluğunu kız tarafı oluşturduğu için nişan töreninde takılan takılar kız tarafına kalmaktadır. Takılan bu takılar gelinin çeyizine katkı sağlamak için kız tarafında bırakılmaktadır.

Nişan Hakkında Bilinmesi Gerekenler?

Nişan töreni için hazırlıklara başlanılmadan önce söz ile nişanı bir arada yapıp yapmayacağınıza karar vermeniz gerekmektedir. Günümüzde isteme ve söz bir arada yapılmaktadır. Bazı çiftler söz ve nişan törenini birlikte yapmayı da tercih etmektedirler. Aileler arasındaki karşılıklı anlaşmayı sağladıktan sonra her şeyi istediğiniz gibi yapabilirsiniz.

Nişanda Ne Yapılır?

Nişan töreni düğün töreni öncesinde yapılacak olan son provadır. Kız isteme töreninden hemen sonra aileler bir araya gelir ve aralarında nişan tarihini belirlerler. Nişan törenini isterseniz evinizde, isterseniz de herhangi bir nişan salonunda yapabilirsiniz. Ailelerin isteklerine ve bütçelerine göre bu karar değişebilmektedir. Verilecek olan karardan çiftlerin memnun olması da çok önemlidir. Nişan törenini evde yapmayı planlıyorsanız eğer güzel bir nişan masası yapmayı tercih edebilirsiniz.

Konsept için renkler belirleyip o renkler üzerinden hareket etmelisiniz. Akrabalarınızı ve çevrenizdeki kişileri nişan törenine davet etmek için davetiye hazırlatıp dağıtımını yapabilirsiniz. Genellikle nişan kurdelesini kız ya da erkek tarafında bulunan yaşı büyük biri kesmektedir. Nişan töreninde yüzüklerin ve makasın koyulacağı şık bir nişan tepsisi hazırlanmalıdır.

Nişanı Hangi Taraf Yapar?

Bilindiği üzere geleneklere göre nişanı kız tarafı yapmaktadır. Tutulacak olan salondan ikram edilecek olan yiyeceklere kadar bütün harcamalar kız tarafının sorumluluğu altındadır. Damadın nişan töreninde giyecek olduğu takım elbiseyi de kız tarafının alması gerekmektedir. Gelinin nişan elbisesini ise erkek tarafının alması gerekir. Bu gelenek günümüzde birçok aile tarafından uygulanmakta olsa da, bazı çiftler ödemeleri ortaklaşa yapmayı tercih etmektedirler. Ayrıca gelin adayı nişanda elinde tutacağı çiçeğin, elbisesiyle olan uyumuna dikkat etmelidir ve seçimini son ana bırakmamalıdır. Nişan fotoğraflarında kullanacağı aksesuarı olacağından dolayı çiçek seçimine çok önem vermesi gerekmektedir.

Nişanda Ne Giyilir?

Nişanlık seçme aşaması gelin adayları açısından oldukça zor bir süreçtir. Nişan töreninde muhtemelen bir abiye giyeceksiniz. Söz töreninde giymiş olduğunuz elbiseden daha gösterişli olması gerekmektedir. Ancak nişan elbisesi modelleri konusunda dikkat edilmesi gereken bazı şeyler vardır. Nişan törenini açık bir alanda yapacaksanız eğer tül kumaştan hazırlanmış olan uçuş uçuş bir elbiseyi tercih edebilirsiniz. Fakat nişan törenini gösterişli bir yerde yapacaksanız eğer taşlı olan ya da dantel işlemeli elbiseleri de tercih edebilirsiniz. Damat ise tarzına uygun bir takım elbise giyebilir. Erkeklerin işi bu konularda kadınlara göre daha kolaydır.

Nişanda Ne İkram Edilir?

Nişan töreni evde yapılacaksa eğer börek ve kek gibi ikramlıklar yapılabilir. İkramlıklar-la vakit kaybetmek istemiyorsanız bir catering şirketiyle de anlaşma yapabilirsiniz. Nişan töreni bir mekanda yapılacaksa sizin tercihinize göre yemek ya da kuru pasta ikramı yapılabilir. Nişan töreninin olmazsa olmazı nişan pastasıdır. Nişan pastası çiçeklerle süslenmiş masanın tamamlayıcısı olacaktır. Nişan masası ile çekilecek olan fotoğraflara çok güzel bir fon oluşturacaktır.

Nişanda geline ne takılır sorusu ve daha birçok nişan organizasyonu konusuna değindik. Umarız faydalı olmuştur.

Nişan hazırlıklarınız için size özel üretim nişan hediyelikleri modellerimiz için sitemizi incelemeyi unutmayın.