Resmi Nikah Başvurusu Nasıl Yapılır?

Evlilik aşamasında olan çiftlerin en merak ettiği konu resmi nikah başvurusu nasıl yapılır? Konusudur. Öncelikle resmi nikah başvurusu için gerekli görülen bazı belgeler bulunur. Öncelikle bu belgelerin eksiksiz olarak yerine getirilmesi gerekir. Peki, resmi nikah başvurusu için gerekli olan belgeler nelerdir?

  • Evlilik beyannamesi
  • Vesikalık fotoğraf
  • Fotoğraflı nüfus cüzdanı ve nüfus cüzdanı fotokopisi
  • Evlilik sağlık raporu

Yukarıda verilen maddelerde görülen belgeler resmi nikah başvurusu için gereklidir.

Nikah İçin Evlilik Beyannamesi

Evlilik başvurularında gerekli ola evlilik beyannamesinin çiftler tarafında doldurulması gerekir. Belediyelerin sizde isteğine göre iki ya da dört kopya şeklinde düzenlenmektedir. Bu evlilik beyannamesi nikah dairesinde nikah başvurusu yapılırken verilir.

Nüfus Cüzdanı

Evlilik aşamasında olan çiftlerin nüfuz cüzdanlarının son 10 yıl içinde değiştir iş olması gerekir. Aynı zamanda nüfus cüzdanının okunaklı, fotoğraflı ve kimlik numarasının olması gerekir. Sürücü belgesi bu nikah işlemlerinde kimlik yerine kullanılmamaktadır.

Nikah İçin Sağlık Raporu

Nikah için en gerekli belgelerde biriside sağlık raporudur. Çiftlerin evliliklerinde engel olabilecek bir durum olup olmadığı bu raporla açıklanır. Bunun için gerekli olan tekniklerin yapılması gerekir. Sağlık raporu için eşlerin kan grupları belirlenir. Daha sonrasında cinsel yolla bulaşan herhangi bir hastalığın olup olmadığı kontrol edilir. Aynı zamanda akciğer filminde çekilir. Sağlık raporu aile hekiminden alınır. Özel hastanelerden alınan sağlık raporu nikah belgesi için kabul edilmez. Aile hekiminden alınma sağlık raporu için herhangi bir ücret talep edilemez. Bu evlilik için alınan sağlık raporunun 6 ay kadar süresi bulunur.

Nikah İçin Nerelere Başvurulur?

Nikah başvurusu yapabileceğiniz 3 tane adres vardır.

Bunlar;

  • Evlendirme daireleri
  • Müftülükler
  • Köy muhtarlıkları

Evlenmeyi planlayan çiftler gerekli olan belgeleri eksiksiz olarak tamamladıktan sonra bu adreslere nikah için başvuru yapılabilir.

Nikah İşlemleri Kaç Gün Sürer?

Nikah işlemleri bazı çiftlerin gözünde büyümektedir. Fakat büyütülecek kadar zor bir iş değildir. Nikah işlemleri sadece 2 ya da 4 gün kadar kısa bir sürede halledilebilir.

Evlenmeden Önceki Soyadını Kullanmak İçin Gerekli Olan Belgeler

Artık günümüzde gelin adayları eski soyadlarını evlendikten sonra kullanabilir. Bunun için talepte bulunmanız gerekir. Evlilik hazırlıkları sırasında evlendirme dairelerine yazılı bir başvuru yapılmalıdır. Başvuru yapıldıktan sonra soyadı dilekçesinin gelin tarafında doldurulması gerekmektedir. Evlenmeden önce yapılabilen bu işlem evlendikten sonrada yapılabilir. Fakat yalnızca kendi eski soyadınızı kullanmak isterseniz bunun için dileme yazılarak aile mahkemesine dava açılması gerekir.